Szkolenie Nowe BRD za nami

Kompaktowe szkolenie dla 16 osób pod nazwą „Nowe BRD” przeprowadziła Fundacja „Drogi Mazowsza” na Torze Modlin.

10 policjantów grupy „Speed” i 6 kierowców Urzędu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy przeszło szkolenie na Torze Modlin. Okazją do warsztatów była zmiana przepisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, która wprowadziła definicje hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, urządzenia wspomagającego ruch, ale również wprowadziła nowe zasady relacji kierujący – pieszy w przestrzeni przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych.

Uczestnicy odbyli zajęcia teoretyczne, które poprowadził Adam Sobieraj, a podczas których obalono mity prasowe. Głównym motywem szkolenia było postrzeganie drogi przez zmysłami człowieka, jak i to ma wpływ na rozproszenie – dystrakcję, postrzeganie świata za dnia i nocą, w tym w jaki sposób człowiek rozróżnia barwy i kolory, jaki jest czas reakcji na zdarzenie drogowe, co ma olbrzymie znaczenie przy obserwacji przejścia dla pieszych i podjęcia decyzji.

Objaśniliśmy uczestnikom projektu kwestię „pieszego wchodzącego”. Spór, który narósł w ciągu 3 tygodni obowiązywania kim jest „pieszych wchodzący”, mógł zamącić w nie jednym umyśle. Tymczasem policjant musi podjąć jasną, czytelną i trafną ocenę sytuacji w celu podjęcia właściwej interwencji, kierowca burmistrza zaś odpowiada nie tylko za siebie, ale również za wiezioną osobę. Uczestnicy dowiedzieli się, że pieszy nie musi zacząć tańczyć kankana, aby został uznany za wchodzącego.

Po przerwie uczestnicy przeszli praktyczne zajęcia czasu reakcji. Ćwiczenia prowadzili instruktorzy Toru Modlin na torze doskonalenia jazdy. Dodatkowy czynnikiem rozproszenia był upał – 34 stopnie. Udział policjantów przeprowadziliśmy w ramach „Distraction? See for yourself”, czyli „Roztargnienie? Zobacz to na sobie”. Jest to projekt Polskiego Związku Motorowego finansowany przez FIA w ramach Road Safety Gant Programme – Transformation.

Zobacz film

Proszę śledź i polub nas:
Shopping Cart
Scroll to Top