Lepsze wyniki na drogach. Dzięki Covid?

Liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w UE spadła o 3900 w 2020 r.

  • Spadek podróży związanych z pandemią Covid-19 odpowiada głównie za 17% spadek liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w UE w zeszłym roku;
  • Liczba zgonów spadła o 37% w ciągu ostatnich dziesięciu lat – to mniej niż cel UE polegający na redukcji o 50% do 2020 r.;
  • Grecja ogłoszona zwycięzcą nagrody ETSC Road Safety Performance Index Award w 2021 r. – liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych spadła o 54% w ciągu dziesięciu lat;
  • 2020 rok „punktem zwrotnym” – przyszłe zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych na drogach budzi wątpliwości bez przywództwa politycznego.

Bruksela – Według opublikowanego nowego raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) w 2020 r. w Unii Europejskiej było około 3900 mniej śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w porównaniu z rokiem poprzednim. Bezprecedensowy, 17% roczny spadek liczby zgonów jest najprawdopodobniej związany z ograniczeniami podróży związanymi z Covid-19.

18 844 osób straciło życie w ruchu drogowym w UE w 2020 r., o 10 847 mniej niż w 2010 r., co stanowi 37-procentowy spadek. 56 305 istnień ludzkich zostało uratowanych na drogach UE w porównaniu z liczbą osób, które zginęłyby, gdyby liczba zgonów utrzymała się na tym samym poziomie co w 2010 r. Oszczędności w kosztach ludzkich wynikające z tego zmniejszenia liczby zgonów wyceniono na około 156 mld euro, według UE Badania.

Tylko jedno państwo członkowskie UE przekroczyło cel z 2011 roku polegający na zmniejszeniu liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych o 50% w ciągu dekady do 2020 r.: Grecja z redukcją o 54%. Norwegia, kraj spoza UE, zmniejszyła liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych o 55%. Portugalia, Hiszpania, Chorwacja, Belgia, Słowenia, Włochy, Litwa, Bułgaria, Dania, Austria i Węgry osiągnęły spadek powyżej średniej UE o 37%, podczas gdy inne kraje poczyniły postępy w mniejszym stopniu. Postęp był najwolniejszy w Holandii z 5% spadkiem iw Wielkiej Brytanii z 14% w ciągu 10 lat.

Antonio Avenoso, dyrektor wykonawczy ETSC powiedział: Bezpieczeństwo na drogach jest ostatecznie kwestią zdrowia publicznego. Covid zabił 3,5 miliona ludzi na całym świecie. W ciągu ostatniej dekady na drogach świata zginęło co najmniej 13 milionów. Niezwykła i konieczna globalna reakcja na pandemię Covid pokazała, jak decydenci i społeczeństwo jako całość mogą działać, gdy większość ludzi pracuje nad wspólnym celem. Czy możemy tak samo skoncentrować się na wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem drogowym? Sukces nie jest gwarantowany. Po miesiącach blokad i przestrzegania surowych zasad, czy jesteśmy gotowi na dekadę łamania zasad i nadmiaru, kolejne „ryczące lata dwudzieste”? A może od tej chwili nauczymy się, że życie na ziemi jest kruche i wymaga ochrony? Europa potrzebuje przywództwa politycznego bardziej niż kiedykolwiek. Każdy użytkownik drogi ma prawo i obowiązek poruszania się bez narażania własnego życia lub życia innych osób. Decydenci są odpowiedzialni za zbudowanie Bezpiecznego systemu, który pomaga chronić wszystkich. Czy podejdą do tego z energią i poświęceniem, z którymi wielu podeszło do wyzwań Covida?

ETSC ogłosiło dzisiaj, że Grecja jest zwycięzcą nagrody ETSC Road Safety Performance Index Award w 2021 r., przyznawanej w uznaniu wybitnych wysiłków na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Grecji spadła o 54% w ciągu dekady do 2020 r. W pierwszej części dekady kryzys gospodarczy mógł odegrać rolę w zmniejszeniu ruchu drogowego, ale liczba zgonów nadal spadała, gdy gospodarka ponownie ożywiła się. Nagroda jest wyrazem uznania dla wysiłków Grecji w ustalaniu celów oraz ulepszaniu infrastruktury i wysiłków edukacyjnych.

PIN2021B

Proszę śledź i polub nas:
Shopping Cart
Scroll to Top