Hiszpanie prowadzą kursy nauki jazdy na hulajnogach elektrycznych

Wzrost liczby zgonów związanych z używaniem hulajnóg elektrycznych w Hiszpanii doprowadził do opracowania programu edukacyjnego skierowanego do młodych ludzi.

Fundación Educatrafic, organizacja non-profit prowadzona przez specjalistów ds. edukacji i bezpieczeństwa drogowego w Saragossie, utworzyła program szkoleniowy, aby zapewnić praktyczne wsparcie młodzieży korzystającej z elektrycznych hulajnóg, deskorolek i innych pojazdów mobilności osobistej (VMP). Ta inicjatywa znalazła się również na krótkiej liście naszych nagród za doskonałość w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego 2021.

Wraz ze wzrostem popularności skuterów rośnie liczba incydentów. Hiszpanie nie potrzebują specjalnych uprawnień do poruszania się hulajnogami elektrycznymi, co przekłada się na to, że każdy kto ma ochotę może wsiąść i jechać, mniej czy bardziej doświadczony. W 2020 roku, pomimo pandemii i restrykcji z nią związanych, doszło do ponad tysiąca wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych, w wyniku których 109 osób odniosło poważne obrażenia, a 6 poniosło śmierć na miejscu.

Zespół Fundación Educatrafic wyszedł z inicjatywą nauki jazdy na hulajnodze elektrycznej. Program szkolenia w specjalistycznym centrum nauki jazdy podzielony jest na dyskusję uświadamiającą na temat użytkowania pojazdów oraz praktyczne doświadczenie na kursie symulującym otwartą drogę. Nauczanie podstawowych zasad ruchu drogowego, w tym znaczenia różnych znaków, jest podstawowym elementem szkolenia, zanim młodzież weźmie udział w różnych scenariuszach na torze treningowym. Zajęcia obejmują również ćwiczenia w alkogoglach i testy równowagi.

Nowa inicjatywa ma sprawić, że szkolenie będzie nauką bez zabawę, dając uczestnikom dostęp do specjalnie zaprojektowanego toru, na którym mogą bezpiecznie ćwiczyć różne manewry, przestrzegając jednocześnie zasad ruchu drogowego. Testy praktyczne obejmują jazdę z małą prędkością w celu poprawy kontroli; hamowanie awaryjne; pachołki negocjujące; i robienie różnych zakrętów.

Kurs trwa cały dzień, początkowo z około 10-15 uczniami w grupie do prezentacji. W treningu praktycznym biorą udział mniejsze grupy składające się z czterech lub pięciu jeźdźców. Pod koniec każdego kursu instruktorzy prowadzą dyskusję z uczestnikami, aby omówić wyniki i odpowiedzieć na wszelkie dalsze pytania. Kurs kończy się certyfikatem.

Czytaj więcej.

Proszę śledź i polub nas:
Shopping Cart
Scroll to Top