W poniedziałek rusza 7 UN Global Road Safety Week (Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ) pod hasłem „#Rethink Mobilty” (przemyśl mobilność, redefiniuj sposób poruszania się).
Urazy spowodowane wypadkami drogowymi są główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności na całym świecie – każdego roku ginie około 1,3 miliona osób, a aż 50 milionów zostaje rannych. Dla osób w wieku 5-29 lat nie ma większego zagrożenia życia. Na całym świecie 1 na 4 zgony ma miejsce wśród pieszych i rowerzystów.
Globalny Plan Dekady Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030 odzwierciedla ambitny cel zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach drogowych o 50% do 2030 r. Podkreśla, że można im zapobiegać, zajmując się całym systemem transportowym, podejmując działania na rzecz zapewnienie bezpiecznych dróg, pojazdów i zachowania, a także poprawa opieki w nagłych wypadkach.
WHO we współpracy z partnerami organizuje okresowe Światowe Tygodnie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ. Ta 7. edycja koncentruje się na zrównoważonym transporcie, w szczególności na potrzebie przejścia na spacery, jazdę na rowerze i korzystanie z transportu publicznego. Bezpieczeństwo drogowe jest zarówno warunkiem wstępnym, jak i skutkiem tej zmiany.
WHO zaprasza wszystkich partnerów zajmujących się bezpieczeństwem drogowym i zrównoważoną mobilnością do uczczenia 7. Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ poprzez organizowanie wydarzeń i działań.
Fundacja przygotowała dwa wydarzenia, i weźmie udział w trzecim, jako partner:
- Przeprowadzimy sprzedaż charytatywną obrazów namalowanych przez dzieci w ferie zimowe.
- Przeprowadzimy szkolenie nauczycieli wychowania komunikacyjnego.
- Weźmiemy udział w ostatnim z cyklu szkoleń „Kobiety na 6. Biegu” w Bydgoszczy.
WHO prosi o udostępnianie wiadomości i materiałów w mediach społecznościowych z hashtagami:
- #RethinkMobility
- #StreetsforLife
- #RoadSafety
Więcej: https://www.who.int/campaigns/un-global-road-safety-week/2023