HULAJNOGAMI PO TORZE MODLIN

Nauczyciele szkół podstawowych przeszli kurs jazdy na hulajnodze elektrycznej. Była to druga część projektu „Wychowanie Komunikacyjne. Od nowa. Szkolenie”. Data nieprzypadkowa, dziś drugi dzień Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego #RethinkMobility, w ramach którego ONZ namawia na redefinciję 

Kurs jazdy na hulajnodze elektrycznej to uzupełnienie części teoretycznej całego projektu, to nasza odpowiedź na nową podstawę programową przedmiotu technika, w ramach którego odbywają się lekcje wychowania komunikacyjnego. Kurs ma jeszcze jeden cel: oswojenie nauczycieli z urządzeniami, z których korzystają uczniowie. Dobry nauczyciel nie tylko wie, czym jest hulajnoga, nie tylko zna regulacje poruszania się hulajnogą po drodze. Ale też umie, potrafi, nie boi się poznawać.

Takich nauczycieli spotkaliśmy właśnie na Torze Modlin. Spora część z nich musiała zacząć od nauki ruszania. Nauczyciele szybko załapali w czym rzecz. Instruktorzy Bolt nie musieli zatem długo czekać, aby przejść do trudniejszych figur. Sygnalizowanie zmiany kierunku ruchu wymagało wyczucia równowagi. Następnie nauczyciele ćwiczyli ósemki – to już precyzyjne sterowanie pojazdem, manetka gazu, hamulca i równowaga. Uśmiech z bananem na twarzy świadczy, że kurs przyniósł satysfakcję.

Partnerem kursu był Bolt Poland, który zapewnił sprzęt i instruktorów nauki jazdy. Każdy z nauczycieli dostał kask, który nie jest obowiązkowy, lecz zalecany. Partnerem całości projektu jest Biuro Edukacji m.st. Warszawy.

Nauczyciele dowiedzieli się również, że hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.. Nauczyciele dowiedzieli się również o obowiązkowym wyposażeniu hulajnogi z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, z boku – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy białej lub żółtej samochodowej, widoczne po obu stronach, w co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec. Obowiązkowym wyposażeniem jest również dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku i podpórka lub podpórki zapewniające stabilne ustawienie hulajnogi elektrycznej na podłożu.

Gdzie można się poruszać hulajnogą elektryczną?

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Uprawnienia do kierowania

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Proszę śledź i polub nas:
Shopping Cart
Scroll to Top