Tydzień temu, rzutem na taśmę końca roku szkolnego, zakończyliśmy projekt „Karta rowerowa dla Mazowsza. Warszawa. Egzamin.”
W maju, rodzice klasy 3a Szkoły Podstawowej nr 23 w Warszawie zwrócili się do nas z prośbą o przeprowadzenie kursu i egzaminu na kartę rowerową dla ich dzieci. Jak podkreślili rodzice, szukali pomocy w różnych instytucjach, ale żadna nie pomogła. Znaleźli nas, podjęliśmy się zadania. Większość dzieci w tej klasie miało już ukończone 10 lat. Do projektu dołączyła Szkoła nr 2 z OI w Ursusie. Projekt dla obu szkół trwał od 3 do 20 czerwca 2024. W projekcie uczestniczyło 120 dzieci., ten zakończył się egzaminem dla 58 dzieci z klas 3, 10 dzieci z klas 4. Wszystkie dzieci, które podeszły do egzaminu zdały go.
W przypadku tego egzaminy nie mieliśmy ustawowego czasu 30 dni by przeprowadzić egzamin w ruchu drogowym, jak w Piastowie. W tym celu wykorzystaliśmy infrastrukturę miasteczka ruchu drogowego Szkoły Podstawowej nr 14 z OI w Ursusie.
Rodzice byli gotowi zapłacić za taki kurs i za egzamin, ale nie musieli. Na realizację projektu „Karta rowerowa dla Mazowsza. Warszawa. Egzamin.” pozyskaliśmy dofinansowanie Biura Edukacji Miasto Stołeczne Warszawa – mały grant w wysokości 10.000 zł.
Nie zdążyliśmy jak w przypadku Piastowa przygotować ewaluacji. Projekt zakończył się dzień przed końcem roku szkolnego 2023/2024, szukanie chętnych do ewaluacji w wakacje wyglądałoby jak szukanie słuchaczy na Moralesa w filmie „Killerów 2-ch”. Mamy własne podsumowanie.
Jak podkreślali rodzice, że system „nie widzi ich dzieci”. Dziecko między 10. urodzinami a 2 semestrem klasy 4 jest niewidoczne dla Prawa o ruchu drogowym. Przeprowadzenie egzaminu w wieku 10 lat nie jest niemożliwe, jednakże zaburza rytm funkcjonowania szkoły przeciążonej różnymi obowiązkami. Wyszliśmy jednak z zapisów Rozporządzenia MEiN z 6 lutego 2023 r. „Szkoła powinna zapewnić możliwość uzyskania karty rowerowej przez ucznia, który ukończył 10 lat.”
W obu przypadkach dowiedziono, że dzieci w wieku 10 lat, uczęszczające do klas 3 szkoły podstawowej są gotowe do odbycia kursu na kartę rowerową i zdania egzaminu na tę kartę. Wymaga to jednak podejścia poza systemowego, wyjścia poza schemat zarówno rodziców, jak i szkoły. W przypadku Ochoty i Ursusa udało się to, co nie oznacza, że problem przestał istnieć. Skoro sobie jakoś radzicie, to w czym problem. Że było to 6 klas na całą Warszawę.
Jak w przypadku Pruszkowa i Piastowa, przynajmniej 1 uczeń (nie rzadko nawet 5) na klasę nie potrafi poruszać się rowerem mimo braku przeciwskazań medycznych. Przynajmniej 4 uczniów nie posiada własnego roweru, mimo że potrafi jeździć rowerem.
Urząd m.st. Warszawy Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) hasztag#dlaBRD hasztag#roadsafety
Karta rowerowa dla Mazowsza. Warszawa. Egzamin.
Proszę śledź i polub nas: