To były dwa, bardzo intensywne dni. Oba dla dzieci. Rajd rowerowy nad Wisłą w piątek i Piknik w KPRM w sobotę. Wszystko w ramach FIA Road Safety Grant Programme – Global Action.
Rajd
Rajd Rowerowy „UN World Bicycle Day 2022” z okazji Światowego Dnia Roweru. Łączył aspekt poznawczy sportu i turystyki, promocję jazdy na rowerze, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Miejsce wybraliśmy nieprzypadkowo, choć przypadkowo je odkryliśmy szukając pomysłu na półkolonie rowerowe. Ścieżka rowerowa prawego brzegu Wisły wije się w naturalny sposób między drzewami, czasem stary asfalt, czasem szuter, czasem piach. Zjeżdżając z Wybrzeża Helskiego przenosimy się niczym Alicja w Krainę Czarów. Miejsca kompletnie oderwane od wielkomiejskości Warszawy, jakże odmienne od lewego brzegu Wisły, betonowego, „ucywilizowanego”. Tu spotkasz kaczki buszujące w szuwarach, bażanta, nie mówiąc o licznej dziatwie komarów i meszek.
Na miejsce startu i mety wybraliśmy Beach Bar Aquatica, dzięki czemu rajd rowerowy zamienił się w piknik gier i zabaw na świeżym powietrzu. Na dzieci czekały boisko do siatkówki plażowej, plac toru przeszkód i animatorzy sportu, którzy zaopiekowali się dziećmi, które czekały na start bądź które wróciły już z trasy.
W ramach rajdu dzieci miały do pokonania 8 km trasy od Aquatica do Pawilonu Edukacyjnego „Kamień”, aby wrócić tą sama trasą na metę. Po drodze czekały je – jak to na rajdzie – stacje tematyczne: stacja nr 1 – slalom a’la kara przygotowany przez Straż Miejską (taki tor pokonują dzieci zdając na kartę rowerową), stacja nr 2 – pierwsza pomoc nad wodą przygotowana przez Komisariat Rzeczny, stacja nr 3 – „jakie to narzędzie?” (dzieci miały zadanie omówić narzędzie w stacji serwisowej, strażnicy wyciągali je za sznurki jak w programie „Jaka to melodia?”), stacja nr 4 – „tor przeszkód” tuż przed metą, gdzie dzieci musiały pokonać parkur.
Na końcu odbyło się losowanie nagród. Projekt zakładał bowiem edukację przed wakacjami, nie rywalizację na czas. W wylosowania były zestawy kosmetyczne do rowerów, plecaki 4f i zegarki marki Garett. Pomogli nam Urząd Dzielnicy Praga Północ, Komisariat Rzeczny KSP, Straż Miejska m.st. Warszawy.
Że impreza była strzałem w 10, świadczą wpisy rodziców [wpisy oryginalne]: Rajd był super pomysłem Miłek padł ale radości jest dużo dziękujemy , Natalia również bardzo zadowolona i jeszcze bardziej zmęczona dziękujemy, W ogóle super impreza.. Maurys zachwycony i zmęczony
Piknik
Pierwszy po pandemii piknik z okazji Dnia Dziecka. Tym razem o charakterze integracyjnym, z myślą o dzieciach z Ukrainy, które swoje święto spędzały z dala od domu. I tu postawiliśmy na promocję zasad bezpieczeństwa. Były motocykle, symulatory jazdy motocyklem i symulator dachowania. Jak to mówią, nie mieliśmy czasu podrapać się. Jak tylko premier Morawiecki otworzył Ogrody swojej Kancelarii o 10.00, tak pierwszy łyk wody chwyciliśmy dopiero w południe. Mimo że symulator dachowania był jedynie dla osób 18+, ewentualnie młodzież pod opieką rodzica, nie schodziliśmy ze stanowiska. Gościem specjalnym był Minister Zdrowia Adam Niedzielski, który był pod dużym wrażeniem efektu symulacji dachowania. Odczuł na własnej skórze, jak działają pasy bezpieczeństwa. Istotne co powiedział po: „To ćwiczenie powinno być obowiązkowe dla każdego kandydata na kierowcę”.
Symulatora dachowania nie traktujemy, jak karuzeli czy roller coastersa. Jeżeli mamy już „nieszczęśnika”, tłumaczymy, jak powinny być zapięte pasy i do czego służą. Jako nieliczni decydujemy się na udział dzieci w ćwiczeniu. Zadanie to zawsze jest pod opieką dorosłego, opiekuna, rodzica. To ważne, aby oboje przeżyli to samo ćwiczenie. Jak dziecko musi zaufać rodzicowi prowadzącemu samochód, tak dziecko musi zaufać rodzicowi podczas ćwiczenia. Oboje muszą dojść do tego samego wniosku: zapinamy pasy w każdej sytuacji. Nigdy nie sadzamy dziecka po stronie kierowcy, nie jest rola dziecka. Rolą dziecka jest być pasażerem.
Dwa dni bardzo intensywne, z bogatą ofertą dzięki FIA Road Safety Grant Programme: Global Action. W oba dni spotkaliśmy 2000 osób.