To nie tak, że partie polityczne nie podjęły tematu bezpieczeństwa na drodze w trakcie kampanii wyborczej. Dostaniesz podwyżkę minimalnej pensji, obniżkę ZUS, będziesz najedzony, będziesz mieć dopłaty do hektara, aby sytym i szczęśliwym zginąć na pasach.
Kadencję temu, posłowie dali się ponieść populizmowi przedwyborczemu. Jeden rzucił hasło, 404 poszło za nim. Tylu bowiem posłów zagłosowało za odebraniem strażnikom fotoradarów. Zdroworozsądkowców 18, tylu było przecie. Jeden nie wiedział, co o tym myśleć, wstrzymał się. – W ten sposób przywracamy pierwotny sens funkcjonowania fotoradarów, które mają pełnić funkcję prewencyjną, a nie fiskalną – mówił po głosowaniu Maciej Banaszak z SLD, autor ustawy, w dniu 25 lipca 2015 roku. Pomysł posła nie poniósł go do celu – nie dostał się do Sejmu z całym ugrupowaniem, ale jego projekt zbiera żniwa do dziś. Już w połowie 2016 roku niezależne instytucje oraz samorządy alarmowały o wzroście prędkości i liczbie wypadków w miejscach, gdzie wyłączono fotoradary. Z raportu NIK wynika, że aby Inspekcja Transportu Drogowego mogła wyrobić się z obsługą fotoradarów podniesiono limit tolerancji pomiaru prędkości o 30 km/h. Obsługą systemu w całym kraju zajmuje się 243 urzędników. Przed wejściem ustawy odbierającej uprawnienia strażom gminnym, tylko warszawska Straż Miejska zatrudniała aż 101 inspektorów do obróbki zdjęć. Pomimo wzrostu liczby wypadków, wzrostu liczby ofiar wypadków w pierwszym półroczu o 16%, wzrostu liczby odebranych prawa jazdy na 3 i 6 miesięcy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym żadna z partii, żaden poseł i żaden senator nie wziął poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na pierwszą stronę ulotek.
To jednak nie tak, że żadna z nich nie poruszyła tematu w swoim programie. Cytujemy dosłownie, w kolejności numerów list komitetów wyborczych. Proszę nie martwić się dużo to nie zajmie.
Polskie Stronnictwo Ludowe
Poprawa bezpieczeństwa – nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Większość polskich miast już dziś dysponuje dosyć rozległą siecią tras rowerowych. Nie stanowi jednak one zintegrowanej, spójnej sieci komunikacyjnej. Zrobimy kolejny krok – połączmy istniejące ścieżki zarówno w ujęciu regionalnym, jak i ponadregionalnym. Każda budowa i modernizacja drogi wojewódzkiej, powiatowej i gminnej powinna obejmować budowę chodnika i ścieżki rowerowej, obligatoryjnie w terenie zabudowanym. Wprowadzimy na ten cel dofinansowanie ze środków unijnych i budżetowych do wysokości 90% kosztów.
Prawo i Sprawiedliwość
Fundusz Bezpieczeństwa na Drogach Stworzymy Fundusz Bezpieczeństwa na Drogach, przeznaczymy pieniądze na światła, przejścia dla pieszych, ronda i chodniki; to wszystko jest potrzebne, żeby nasze dzieci, obywatele czuli się bezpiecznie na drogach – powiedział premier Mateusz Morawiecki
Lewica
Zero ofiar śmiertelnych na drogach. Zamiast stawiać kolejne “czarne punkty”, przebudujemy miejsca, w których dziś giną ludzie. Wprowadzimy organizację ruchu wymuszającą bezpieczną jazdę przed przejściami dla pieszych i skrzyżowaniami, w tym pierwszeństwo dla pieszych przy przejściach. Zaostrzymy kary dla pijanych kierowców.
Koalicja Obywatelska
Bezpieczne drogi. Drogi w Polsce wciąż należą do najbardziej niebezpiecznych w Europie. Wiele Polek i wielu Polaków traci życie lub zdrowie na polskich drogach. Koalicja Obywatelska stawia sobie za cel stworzenie warunków, które zmniejszą ten tragiczny bilans. Polska traci rocznie prawie 50 miliardów złotych z powodu wypadków drogowych. Na tę kwotę składają się nie tylko skutki materialne wypadków, ale też koszt pracy policji, służb ratowniczych, porządkowych oraz ubezpieczeń społecznych. Strategia likwidacji miejsc niebezpiecznych w Polsce obejmie przebudowę skrzyżowań, wybudowanie chodników i zatok autobusowych, przebudowę lub wybudowanie lewo- i prawoskrętów czy powstanie ścieżek rowerowych. W całej Polsce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zlokalizowała około 3 tysięcy miejsc, w których inwestycje te będą ratować ludzkie życie.
Oczekujecie komentarza do cytatów? Nie będzie.