RRWF21 za nami

  1. IMG-9239 (2)
  2. IMG-9243 (2)
  3. IMG-9237 (2)

Tegoroczny Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych niósł przekaz „Nie chcemy więcej ofiar do upamiętniania, chcemy przeżyć nasze życie razem.” Jak wypromować tak mocne hasło? Poniósł je projekt edukacyjny pod nazwą „Rajd Rowerowy WFistów 2021 – Promocja Karty Rowerowej”.

Rajd

Listopad w Polsce to najbrzydszy miesiąc roku. Chmury, deszcz, śnieg, przymrozki. Trzeba umieć wyciągnąć ludzi na rower. Takim sposobem okazał się Rajd Rowerowy dla nauczycieli WF, którzy mogli wygrać nagrody dla swojej klasy, ale również dla siebie. Zapisało się 31 nauczycieli.

Projekt łączył kilka elementów – promocję haseł #WDoR2021, karty rowerowej, turystyki rowerowej, aktywności fizycznej pomimo niskiej temperatury, rehabilitacji postocovidowej. Rajd był jednocześnie grą uliczną, bo prawdziwy rajd to zdania na trasie. Z racji pandemii stacje zadań zostały zaklęte w tablice z kodami QR, pod którymi została ukryta wiedza. Nośnikami kodów QR były stacje roweru miejskiego Veturilo. Zadaniem uczestników Rajdu było dotrzeć do tych stacji QR i pobrać wiedzę na telefon. Pod kodami ukryliśmy informacje o ruchu drogowym, o kracie rowerowej, o idei Światowego Dnia Pamięci Ofiary Ruchu Drogowego, o polskich patronach 2021 roku. Następnie, po dotarciu na metę, uczestnicy musieli napisać test ze zdobytej wiedzy podczas Rajdu. Start umieściliśmy pod sklepem Giant Fabryczna – partner nagród. Metę ulokowaliśmy w siedzibie Sekcji Profilaktyki Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Wynik testu decydował, kto dostał nagrodę główną dla siebie i dla klasy. Nie liczył się czas przejazdu trasy, ale umiejętność przyswajania wiedzy przez nauczycieli metodami, którymi posługują się ich uczniowie. Nagrody były naprawdę okazałe: trzy nawigacje rowerowe od MIO Polska, trzy vouchery serwisowe i vouchery na akcesoria od Giant Fabryczna, 5 plecaków 4F, 20 zestawów oświetleniowych od Giant Polska. Każdy uczestnik dostał smar do roweru, apteczkę rowerową. Nagroda dla klasy nauczyciela to bezpłatny kurs na kartę rowerową oraz wycieczka rowerowa.

Najlepiej test napisał Pan Adam Biedrzycki z Zespołu Szkół nr 41.

Podsumowanie

Podczas sobotniej audycji w Radio TOK-FM, prowadzący Krzysztof Woźniak zapytał nas, czy rajdem rowerowym można promować Światowy Dzień Pamięci Ofiar o Wypadkach Drogowych. Czy taki rajd ma walor edukacyjny. Jak pisaliśmy wyżej, ideą projektu była promocja karty rowerowej, jako obowiązkowego dokumentu uprawniającego do samodzielnego poruszania się drogami publicznymi dzieci w wieku od 10 lat. Jeżeli nie chcemy więcej ofiar do upamiętniania, musimy przekazać dzieciom wiedzę. Ale, aby dzieci o tym wiedziały i chciały zabiegać o ten dokument, muszą dowiedzieć się o tym od dorosłych. Jak wykazały wyniki testu 3/4 nauczycieli nie wiedziało, od kiedy dzieci mogą ubiegać się o ten dokument. Karta rowerowa to pierwszy etap do dorosłości w ruchu drogowym. Zauważyliśmy, że coraz większa sieć dróg rowerowych w Warszawie, usypia konieczność posiadania karty rowerowej. Brak chęci posiadania dokumentu, to brak chęci do poznawania zasad ruchu drogowego, a to nie przełoży się na mniejszą liczbę ofiar do upamiętniania.

Partnerzy

Fundacja „Drogi Mazowsza”, Komenda Stołeczna Policji. Projekt finansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy – Biuro Edukacji. Sponsorami nagród byli MIO Polska, Giant Fabryczna, Giant Polska. Partnerem technicznym był Nextbike Polska, operator roweru miejskiego Veturilo.

IMG-9243 (2)IMG-9237 (2)

Posted in: