Warsztaty w salonie Volvo

Zajęcia z zasad ruchu drogowego w salonie Volvo. Dla? Przedszkolaków.

Pierwszy dzień jesieni spędziliśmy w salonie Volvo Autogala. Otrzymaliśmy bowiem nietypowe zlecenie. Zorganizowanie zajęć dydaktycznych dla dzieci z przedszkola sąsiadującego z salonem Volvo Autogala. Ale nie w przedszkolu, a właśnie w salonie. Dwie grupy dzieci 5 i 6 lat, łączna liczba 50 osób.

Zajęcia podzieliliśmy na dwa bloki – pierwsza pomoc i rower jesienią. Zajęcia pierwszej pomocy zawsze cieszą się zainteresowaniem. Dzieci już bardzo dużo wiedzą, są otwarte na wiedzę i niesienie pomocy. Skrupułów uczą się z czasem, od innych dorosłych. Może od rodziców, może od nauczycieli.

Zajęcia „rower jesienią” to zachęta do poruszania się rowerem nawet jesienią, nawet kiedy rano jest zimno. Bo dzieci zwracały uwagę nie przyjechałem dziś na rowerze, bo jest zimno – usłyszeliśmy. Pokazaliśmy, jak ubrać się ciepło, a nie grubo, jak ubrać się ciepło i wygodnie. Pokazaliśmy również na arbuzie, jak dopasować kas go głowy, jak prawidłowo go zapiąć. Filmami przypomnieliśmy podstawowe zasady, jak sygnalizacja, przejazd kolejowy, żółta naklejka. Ale największą frajdę sprawiło dzieciom warsztaty z prędkości. Wykorzystaliśmy jedno z narzędzi, jakie przygotowaliśmy dla „Drogi z klasą”. Dzieci miały zadanie sterowanie jajkiem, nadanie mu takiej prędkości, aby się nie rozbiło. Każde dziecko miało swoją próbę. Potem dzieci przekonały się, co stanie się z dokładnie tym samym jajkiem, kiedy nie kontrolujemy jego prędkości.

Zajęcia, które prowadzimy dotykają głównych przyczyn wypadków drogowych. Już w wieku 5 lat trzeba na to zwrócić uwagę. Dzieci jeszcze nie rozumieją, co to znaczy 10 km/m mniej, co to znaczy 50 km/h. Wytłumaczymy natomiast różnicę między „wolno” a „szybko”, co może stać się, kiedy brawurowo zjeżdżamy z górki. Dziecko bowiem uczy się jeździć od pierwszego dnia, kiedy zostało posadzone przodem do kierunku jazdy, posadzone na rowerze, chłonie złe i dobre nawyki. Oczywista oczywistość, która nam umyka, to że dziecko uczy się przez podpatrywanie.

Bardzo dziękujemy Volvo Autogala za zaproszenie.

IMG_1365IMG_1366IMG_1367

Proszę śledź i polub nas:
Shopping Cart
Scroll to Top