Wakacje dla dzieci z Ukrainy

Zakończył się wspólny projekt PZM i FIA, letnie obozy wypoczynkowe dla dzieci uchodźców z Ukrainy. W ramach projektu setka dzieci odpoczywała nad olsztyńskimi jeziorami. Fundacja organizowała warsztaty ruchu drogowego.

Olsztyn gościł dwa turnusy dzieci uchodźców z Ukrainy. Dzieci te i ich rodzice znalazły tymczasowe schronienie we Wrocławiu i gminach przyległych. Polski Związek Motorowy zorganizował dla nich letni wypoczynek w Olsztynie. Dzieci spały w domach studenckich Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie-Kortowie, nad Jeziorem Kortowskim. Uczestnikami były dzieci w wieku 12 – 17 lat. Nieprzypadkowo wybraliśmy Mazury, gdzie każdy może zresetować się, odpocząć. Tak samo było z dziećmi z Ukrainy.

Dzieci korzystały z okolicznych atrakcji od prostej, radosnej kąpieli w jeziorze, poprzez kajaki, rowerki wodne, po zwiedzanie Olsztyna i okolic stolicy województwa warmińsko mazurskiego. PZM przygotował zajęcia z zasad ruchu drogowego w języku ukraińskim. Dzieci dowiedziały się, kiedy mają pierwszeństwo będąc pieszymi, kiedy mają pierwszeństwo będąc rowerzystami, kiedy i gdzie mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej. PZM zaprosił do współpracy Fundację Bezpieczni.eu, która prowadziła warsztaty pierwszej pomocy. Dzieci ćwiczyły resuscytację na fantomach oraz korzystanie z urządzeń AED. Te zajęcia odbywały się w języku polskim, aby dzieci nauczyły się zwrotów i wyrażeń, które mogą być im potrzebne w Polsce.

Każdy z dwóch turnusów trwał 10 dni. Łączna ilość dzieci objętych projektem: 100. Operatorem wypoczynku było Biuro Turystyczne Almatur. Projekt uzyskał wsparcie FIA w wysokości 20.000 euro.

Proszę śledź i polub nas:
Shopping Cart
Scroll to Top