Policjanci z Brandenburgii w Warszawie

Jak wspominaliśmy w poprzednich relacjach z 5. Warszawskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, gościliśmy policjantów z Brandenburgii na zaproszenie Ambasady Niemiec oraz dr Johanna Friedricha z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie przez dwa pierwsze dni 5WTBRD. Goście z Niemiec przyjechali specjalnie na konferencję „Pieszy zawsze pierwszy”. Umieściliśmy ich w hotelu Sound Garden Hotel, aby pokazać nowoczesną Warszawę, nową architekturę.

Pierwszego dnia, we czwartek, Niemcy wzięli aktywny udział w konferencji, opowiedzieli o rozwiązaniach prawnych, kulturowych i infrastrukturalnych ochrony pieszego zarówno na drodze, jak i w obszarze kolejowym. Goście z uwagą przysłuchiwali się polskim prelegentom konferencji oraz późniejszej debacie. Dopiero w samochodzie zadawali pytania: „Adam, dlaczego polscy politycy nie chcą dać pierwszeństwa pieszemu przed wejściem na przejście?” Zadbaliśmy, aby zobaczyli, jak radzimy sobie z codziennością.

W drugiej części dnia, zaraz po konferencji, Niemcy pojechali do Centrum Zarządzania Kryzysowego, w którym mogli obserwować, jak reagujemy na sytuacje kryzysowe, jak reagujemy na wypadki. Następnie zabraliśmy ich na wspólny patrol z polskimi kolegami. Szybko znaleźli wspólne tematy do rozmów, mimo bariery językowej. Polskich policjantów interesowało, kiedy niemieccy koledzy mogą iść na emeryturę.

Drugi dzień był równie intensywny. Już o 9.00 zwiedzili Centrum Zarządzania Ruchem w Zarządzie Dróg Miejskich. Tam zapoznali się z zasadami automatycznego sterowania ruchem bez większej ingerencji człowieka. Następnie wzięli udział w pokazie symulowanego wypadku na przejeździe kolejowym w ramach akcji „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”, prowadzonej przez PKP PLK. Goście wzięli udział we wszystkich trzech symulacjach, jakie przygotowano w czasie pokazu, łącznie z pokazem kulminacyjnym najechania pociągu na samochód unieruchomiony na przejeździe kolejowym. Zrobiło to ogromne wrażenie szczególnie wykładowcy Uniwersytetu Technicznego w Berlinie, który bada systemy bezpieczeństwa na kolei w Niemczech.

Dzień gościom z Niemiec wypełniliśmy do samego końca. Wieczorem zaprosiliśmy ich na wspólne Warsztaty Drogowe z udziałem warszawskiej drogówki. Goście i nasi policjanci ćwiczyli jazdę offroad przez 4 godziny na Torze Modlin pod okiem instruktorów. Tor przygotował 3 stacje zajęć praktycznych, podczas których policjanci ćwiczyli jazdę w terenie trudno dostępnym. Zajęcia skończyły się, kiedy zrobiło się ciemno.

Wizyta Policjantów z Brandenburgii nie odbyłaby się bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Volkswagen Zasada, jako partnera technicznego oraz Partnera Kulinarnego „NaTurek”, który udzielił wsparcia rzeczowego w postaci serków „NaTurek”, dzięki czemu mogliśmy zrealizować ideę „0 ciastek na naszych konferencjach”. Dziękujemy Ambasadzie Niemiec, Urzędowi m.st. Warszawy oraz PKP PLK za umożliwienie wizyty, dzięki której mogliśmy dokonać wymiany doświadczeń w temacie zasad ruchu drogowego.

VisitGer2VisitGer3VisitGer1

Proszę śledź i polub nas:
Shopping Cart
Scroll to Top