Akcja „Agatka” zakończona

60 klas trzecich i czwartych szkół podstawowych Pruszkowa, blisko 1.500 uczniów: zakończyliśmy Akcję „Agatka” w Pruszkowie.

Akcja „Agatka” była naszą odpowiedzią na tragiczny wypadek z 4 kwietnia 2023 roku. Tego dnia, dziewczynka wracająca ze szkoły nr 2 do domu została potrącona na przejściu dla pieszych przez ulicę Wojska Polskiego w Pruszkowie. Wypadek był klasyką gatunku: ulica dwujezdniowa, dwupasmowa, jeden kierowca zatrzymał pojazd przed przejściem by przepuścić pieszą, drugi – w tym przypadku kobieta – nie zatrzymał się, ominął pojazd przepuszczający pieszą i potrącił. Dziewczynka zmarła po dwóch dniach, w Wielki Czwartek.

Nie chcieliśmy, aby była to kolejna ofiara do policyjnych i światowych statystyk. Zaproponowaliśmy Urzędowi Miasta Pruszkowa Akcję „Agatka”, aby na bazie tego wypadku przeprowadzić lekcję wychowania komunikacyjnego wychodzącą poza schemat „pogadanki” i „podstawy programowej”. Szykujemy się do raportu dla władz miasta, bo dużo słyszeliśmy od dzieci. Dzieci dużo widzą, dużo obserwują, sypią przykładami jak z rękawa. Nie możemy, jako dorośli, pozwolić sobie, aby te głosy zignorować, jeżeli chcemy, aby te dzieci zbudowały Świat bez wypadków w ruchu drogowym, na przekór opiniom: „nie masz prawa być bezpiecznym na przejściu dla pieszych”.

Dziękujemy Dyrektorom Szkół za życzliwość, pyszne szkolne obiady. Dziękujemy pruszkowskiej Straży Miejskiej za wsparcie. Raport pod koniec czerwca.

 

Posted in: