Udało się! Przeprowadziliśmy pierwszy egzamin na kartę rowerową w ruchu drogowym. W Piastowie.
40 uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Piastowie przystąpiło do egzaminu na kartę rowerową. Dzieci miały do wykonania 10 zadań na 2 km trasy: nakaz skrętu w lewo za znakiem, nakaz skrętu w lewo przed znakiem, zmiana kierunku jazdy na skrzyżowaniu z policjantem, skrzyżowanie ze znakiem STOP, zmiana kierunku ruchu na rondzie w lewo, szykana, zmiana kierunku ruchu na rondzie w prawo, skrzyżowanie ze znakiem ustąp pierwszeństwa, skrzyżowanie z policjantem jazda na wprost, skrzyżowanie równorzędne. Nim dzieci wyruszyły na trasę egzaminu musiały poddać rower weryfikacji pod względem wyposażenia. Wszyscy uczniowie zdali egzamin.
W egzaminie wzięli udział rodzice, którzy mieli dwa zadania – przygotować dzieci do egzaminu, rodzice dostali rozpiskę zadań egzaminacyjnych, potem zostali przez nas przeszkoleni. Drugie zadanie, rodzice byli sędziami technicznymi stacji zadań. W ten sposób zaangażowaliśmy rodziców do projekti. To rodzic miał za zadanie przygotować dziecko do egzaminu, nie nauczyciel i nie my. Jeżeli rodzic znał zadania, a dziecko oblałoby egzamin, oznaczałoby to, że rodzic nie przygotował dziecka. Obserwowaliśmy w tygodniu, jak rodzice z dziećmi jeździli rowerami trasą egzaminu, jak tłumaczyli zadania. Rodzic przekonał się, że egzamin na kartę rowerową nie jest kolejną klasówką. Rodzic musiał też przyjść z dzieckiem w dniu egzaminu, przyprowadzić rower dziecka, wyposażyć w elementy obowiązkowe jak światło i dzwonek.
Egzamin został przeprowadzony w ruchu drogowym w trybie art. 65a ustawy Prawo o ruchu drogowym – wykorzystanie drogi w sposób szczególny. Wymagało to uzyskania zezwolenia Starosty Powiatu Pruszkowskiego i projektu czasowej organizacji ruchu. Egzamin wymagał nadzoru Policji, osób uprawnionych do kierowania ruchem i zabezpieczenia medycznego. Czemu tak? To wyjaśnimy w raporcie, który skierujemy do Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Edukacji Narodowej i Komendanta Głównego Policji.
Dziękujemy: Powiat Pruszkowski za zezwolenie, Komendzie Powiatowej Policji w Pruszkowie za nadzór, Szkole Podstawowej nr 3 w Piastowie za odwagę. Egzamin nie odbyłby się bez pomocy Mariusz Sztal, Paweł Przestrzelski, Krzysztof Rzepecki z Fundacja Jednym Śladem i 12 wolontariuszy – rodziców. Dziękujemy również mieszańcom ulic, którzy uprzątnęli swoje auta na czas egzaminu.
Wydarzenie sfinansowaliśmy sami. Żadna z instytucji, do której zwracaliśmy się o pomoc finansową nie uznała projektu egzaminu w ruchu drogowym za godny wsparcia.