Konferencja Pieszy Zawsze Pierwszy 2019

Konferencją „Pieszy zawsze pierwszy” rozpoczęliśmy 5. Warszawski Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Konferencji zorganizowanej we współpracy z Biurem Polityki Mobilności i Transportu, ze wsparciem Ambasady Niemiec, pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Prezydenta m.st. Warszawy towarzyszyła debata „Pierwszeństwo Pieszego. W którym momencie?”, o której w osobnym materiale.

Konferencja to stały element Warszawskiego Tygodnia BRD. Towarzyszy nam od samego początku pod tym samym tytułem. Cechą charakterystyczną naszych konferencji jest minimalna ilość prelegentów, którzy mają aż 30 minut na wypowiedź. Nie ściągamy gwiazd, tylko fachowców w dziedzinie, zaproponowanym temacie. Chodzi nam o przekazanie wiedzy, a nie o rywalizację na liczbę prelegentów. I tym razem nie było inaczej.

Gośćmi specjalnymi konferencji byli Polizeidirektor (inspektor) Jörg Humboldt, Polizeihauptkommissar (nadkom.) Stephan Zühlke, tłumacz Andre Lindemann – na zaproszenie Ambasady Niemiec oraz Johannes Friedrich z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie na zaproszenie Polskiego Związku Motorowego.

Dobór prelegentów okazał się trafny, skoro wypowiedź każdego z nich spotykała się z chęcią zadawania pytań przez słuchaczy i aktywną dyskusją sali z wykładowcami. Pierwszym był Michał Fertak z Okręgowej Rady Adwokackiej, który poprowadził prezentację tematu „Ochrona pieszego w warunkach sali sądowej”. – „Starczy mi 15 minut” – mówił przed konferencją. 40 było mało! Partner konferencji, VW Zasada przedstawił systemy ochrony pieszego, w które wyposażone są współczesne auta. Przypomniał, że są to systemy wspomagające, nie zastępujące kierowcę. Po przerwie, do głosu dopuściliśmy naszych z Niemiec. Jörg Humboldt przedstawił problemy z jakimi boryka się, wbrew pozorom, brandenburska policja. Johannes Friedrich przedstawił zagadnienia w temacie ochrony pieszego w obszarze kolejowym. Całość uzupełniła Martyna Abendrot-Miłuńska z PTV Group, która opowiedziała o współczesnych systemach projektowania potoków mobilności pieszych w mieście, o wzajemnych relacjach ułatwiających przemieszczanie wszystkich uczestników ruchu. Tuż przed debatą, Ryszard Ciechański – rzeczoznawca PZM, opowiedział o skutkach zażywania narkotyków, pokazał konsekwencje ich zażywania w zderzeniu z pieszym.

Ostatnim punktem programu była debata z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich, Najwyższej Izby Kontroli, Okręgowej Rady Adwokackiej i Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ale o tym w następnym materiale.

Konfa2Konfa3Konfa4Konfa5

Proszę śledź i polub nas:
Shopping Cart
Scroll to Top