Dziś rozpoczął się UN Global Road Safety Week. ONZ wskazuje nam, że „powszechnie uznaje się, że do ochrony życia w ruchu drogowym potrzebne jest silniejsze przywództwo w zakresie tego bezpieczeństwa. Postęp, jaki możemy poczynić, zależy od woli politycznej naszych decydentów do działania.” https://www.unroadsafetyweek.org/en/leadership
Bezpieczeństwo drogowe jest ważne! Każdego roku na drogach świata ginie 1,35 miliona ludzi. Urazy w wyniku zdarzeń drogowych są głównym zabójcą dzieci i młodzieży w wieku 5-29 lat.
Tegoroczne hasło UN Global Road Safety Week to #SpeakUp 🇺🇳 zachęca, aby 🗣 o zagrożeniach w codziennej 🛣 do 🚸, 👨🔧, 🛒. Należy nazwać problem. Bez tego nie będzie poprawy bezpieczeństwa na drodze. Jeżeli nie wiesz, co Tobie zagraża, to jak chcesz to zmienić❓
„Mów i oceń swoją podróż 💬📣📢
Codziennie podróżujemy po drogach świata. Jako 🚶♀️, 🚵♂️, 🏍, 🚗 lub 🚎, wszyscy jesteśmy narażeni na szczególne ryzyko podczas naszych podróży. Jaka część twojej podróży sprawia, że czujesz się szczególnie niebezpieczne❓ Dlaczego o tym nie mówisz⁉️ Twój głos ma znaczenie❗️Pierwszym krokiem jest ocena codziennej podróży i identyfikacja prawdziwe ryzyko, które napotkasz. Rozumiemy, że możesz się zaobserwować wiele zagrożeń w podróży. Prosimy jednak o wybranie 1️⃣, najważniejszego ryzyka, które wymaga rozwiązania.”
Problem bezpieczeństwa ruchu drogowego nie jest jedynie problemem polskim. W tym roku ONZ kładzie nacisk na przywództwo. Kim ma być przywódca? Pierwsze skojarzenie władza publiczna. Tymczasem ONZ wskazuje, że liderem może być każdy. Lider ma oddziaływać na władze. Liderem może być Fundacja, biznesmen, radny, burmistrz.
ONZ wskazuje, że władza publiczna może nie dostrzegać problemów. Stąd potrzeba silnego przywództwa i nazwania problemów.