WYBORY 2023 A BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO

  1. SP6_2

W 2019 roku, kiedy Pan Adam zginął przechodząc przez przejście dla pieszych na Sokratesa w Warszawie, bezpieczeństwo ruchu drogowego stało się elementem kampanii wyborczej. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany, które weszły w życie. Myśleliśmy, że będzie tak po wypadku na A1, w trakcie którego spłonęła rodzina, a sprawca wypadku jechał 309 km/h.

Tak się nie stało. Zadaliśmy sobie trud i przeczytaliśmy wszystkie programy wyborcze pierwszych sześciu komitetów wyborczych. Szukaliśmy pod hasłem „bezpieczeństwo”, „drogi”. Tylko jeden komitet zwrócił uwagę na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Oto co znaleźliśmy:

1 Bezpartyjni samorządowcy

Skupiono się na transporcie bez uwzględnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

2 Trzecia Droga

Brak wyników wyszukiwania

3 Nowa Lewica

Bezpieczne drogi. Zastosujemy Wizję Zero, czyli zero ofiar śmiertelnych na polskich drogach. Wprowadzimy program poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, szczególnie w okolicach szkół i przy przejściach dla pieszych. Zamiast stawiać kolejne czarne punkty, będziemy przebudowywać infrastrukturę i zmieniać organizację ruchu tak, by zmniejszyć liczbę wypadków.

4 Prawo i Sprawiedliwość

W programie czytamy na stronie 16:

2.8. Bezpieczeństwo

Koniecznym warunkiem utrzymania wspólnoty zbudowanej na fundamencie godności, wolności, solidarności, równości, który jednocześnie chroni rodzinę i zapewnia trwanie Narodowi, jest bezpieczeństwo. Zarówno nasza historia, jak i współczesne wypadki polityczne pokazują nam, że zapewnienie bezpieczeństwa Narodowi stanowi najwyższy obowiązek spoczywający na nas wszystkich. Może być ono rozumiane na wiele sposobów: jako bezpieczeństwo militarne, życia i mienia obywateli, energetyczne, gospodarcze, socjalne czy zdrowotne. W każdym z tych aspektów bezpieczeństwo dotyczy zapewnienia przetrwania, egzystencji i przyszłości wszystkim Polakom oraz całej wspólnocie narodowej.

W rozwinięciu na stronie 149 skupiono się na bezpieczeństwie militarnym.

5 Konfederacja

Konfederacja skupiła się na bezpieczeństwie żywnościowym i bezpieczeństwie granic.

6 Koalicja Obywatelska

Zobacz nasze postulaty

Rozliczymy Komendanta Głównego Policji za działania łamiące porządek prawny na przykład wykorzystanie Biura Operacji Antyterrorystycznych do tłumienia zgromadzeń w tym strajków kobiet oraz innych działań, na polityczne zlecenie, wymierzonych w opozycję.

Rozliczymy kierownictwa jednostek policji, w których dochodziło do nagminnego nadużywania władzy i realizowania politycznych zleceń: kierowania sił i środków policyjnych do partyjnych siedzib i prywatnych domów polityków, „śledzenia” przez patrole umundurowane i operacyjne działaczy i polityków opozycji.

Zapewnimy finansowanie z UE na obronę polskiej granicy z Białorusią. Zlikwidujemy szlak przemytników przechodzących z Bliskiego Wschodu przez Białoruś do Polski i dalej UE.

Posted in: