NA LODZIE

  1. Nośność lodu
  2. Nośność lodu 2
Przyszła zima, chwycił mróz, za chwilę ferie. Garść informacji, co by dzieci do tych ferii dotrwały i je przeżyły.
Podstawową cechą wpływającą na wytrzymałość lodu jest jego grubość. Przyjmuje się, że minimalna bezpieczna grubość świeżego czarnego lodu do jazdy bojerami wynosi 12cm. 10 cm, jednolita warstwa wystarcza z reguły, aby bezpiecznie jeździć na łyżwach.
Najbardziej wytrzymały jest świeży czarny lód, czyli narastający bez roztopów i dni z dodatnią temperaturą powietrza. Szary lód, woda z roztopów zamarza wraz ze świeżym śniegiem, taki lód traci ok. 40% na wytrzymałości. Należy również sprawdzić, czy nie występują spękania powierzchniowe. Większe jeziora zamarzają i odmarzają od brzegów, więc na środku lodowa tafla może być cieńsza.
Jeśli idziesz na ryby, oprócz ciepłego ubrania, które nie nasiąknie wodą, jak gąbka, weź gwizdek ze sobą. Jeśli lód się zarwie nikt nie usłyszy wołania, gwizdek poniesie od brzegu do brzegu. Jak lód już zarwie się [z pewnością łatwiej to pisać]: nie panikuj, zachowaj spokój, rozłóż szeroko ramiona i nabierz dużo powietrza, nie próbuj pływać – oszczędzaj siły, wtedy użyj gwizdka.
Jeśli pod kimś już zarwał się lód: zdarza się nierzadko, że tonący topi ratującego. Dzieciom zostanie poduszka z orderem, hipoteka do spłacenia. Pierwsze: 112 skrócisz czas dojazdu ekipy ratunkowej. Drugie: nie biegnij w kierunku ofiary, skoro lód zarwał się pod jedną osobą, tym bardziej zarwie się pod dwiema. Jeśli to możliwe podczołgaj się na bezpieczną odległość i podaj lub rzuć cokolwiek, za co można się złapać – linę, gałąź, kurtkę. Tonący w przerębli sam się nie podciągnie. Starczy mu sił co najwyżej, aby złapać się tej liny, kurtki, czy gałęzi.
Grubość a wytrzymałość w tabeli. Wykres dla lodu czarnego, świeżego, akwen bez cieków pod lodem, nie zasilany rzeką (skoro woda płynie jest cieplejsza). Zwróć uwagę, jak długo musi być zimno, aby lód utrzymał człowieka.
Nośność lodu 2
Posted in: