Zakończył się „3. Warszawski Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”

  1. Badanie wzroku

Są tygodnie światowe i europejskie. One mają wielkich patronów ONZ i Brukselę. Nasz, warszawski tydzień to prywatna inicjatywa naszej Fundacji. Tegoroczny tydzień pokazał, czym są oddolne inicjatywy i że jest wsparcie. 7 dni, 8 imprez – tak wyglądał „3. Warszawski Tydzień BRD”.

Warszawski Tydzień zaczął się od „Warsztatów Oświetlenia Ulicznego”. Wybraliśmy na nie River Club na Wiśle łączą bezpieczeństwo z „Rokiem Wisły”. Dzięki ekspertom Philips nasi goście mogli dowiedzieć się o najczęstszych błędach, które popełnia się przy doświetlaniu przejść dla pieszych.  W drugim dniu, podczas konferencji „Pieszy zawsze pierwszy”, zastanawialiśmy się, jak chronić pieszego w Warszawie. Naszym specjalnym gościem była Rebecca Ashton z AIM, behawiorystka, ekspert FIA. Organizatorem Konferencji było Biuro Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m.st. Warszawy.

Środa i czwartek to dwie akcje, do których zaangażowaliśmy władze lokalne. Środa to Akcja „Pieszy”, do której zaprosiliśmy władze Mokotowa. Akcji towarzyszyła Fundacja „Marsz Zebry”, która zaprosiła wolontariuszy i aktorów. Akcja polegała na przeprowadzaniu pieszych przez przejście bez sygnalizacji świetlnej. Aby wziąć w niej udział, trzeba mieć bardzo duży dystans do siebie, bowiem przeprowadzający ubiera się w strój Pana Stopka. W czwartek zaś uzbrajaliśmy rowerzystów w podstawowe i obowiązkowe wyposażenie, jakim jest oświetlenie i sygnał dźwiękowy. Pomogli nam burmistrz Wilanowa i radni Komisji Sportu. Dobrze wyposażeni rowerzyści dostali w nagrodę lizaki, stąd nazwa akcji – „Lizak”.

Wróćmy jeszcze do czwartku. W ramach 3WTBRD, Tramwaje Warszawskie uruchomiły koleją edycję swojej kampanii „Bądźmy razem bezpieczni”. Tym razem, TW skupiają się na problemie braku skupienia uwagi przez użytkowników smartfonów.

W piątek, Fundacja „Jednym Śladem” przeprowadziła paradę motocyklistów ulicami Warszawy. Parada w kamizelkach odblaskowych pod hasłem „Świeć przykładem” ma na celu uświadomienie poprawy własnego bezpieczeństwa poprzez poprawę widoczności.

No i finał. Weekend na Krakowskim Przedmieściu, pierwsze dni wakacji, piknik pod hasłem „Warszawa jedzie na wakacje”. Tam chętni ćwiczyli refleks, mogli przebadać wzrok i zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami poprawy bezpieczeństwa współczesnych samochodów. W dwa dni pikniku odwiedziło 1.400 gości, 300 osób przebadało wzrok. Widziało go 150.000 osób.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projektem „3WTBRD”. Dziękujemy za słowa wsparcia, ale również głosy krytyczne, które weźmiemy pod uwagę w przyszłym roku.

Posted in:

Dodaj komentarz